马上注册,结交更多好友,享用更多功能,让你轻松玩转社区。
您需要 登录 才可以下载或查看,没有账号?注册
×
这次是GLS Høje Taastrup分拣中心,很多在那里工作的外国人被拘留和调查。这次突袭是在星期三早晨5点45。
我2月21日网上买了个东西送给朋友的,在GLS的网站上可以看到这包裹在Høje Taastrup分拣中心耽搁了一天,今天才送到。
不知道到底发生了什么,原来是这件事情啊!
Ulovligt arbejde afsløret i Høje TaastrupDet gav resultat, da Vestegnens Politi sammen med Skat og Udlændingestyrelsen onsdag morgen kl. 05.45 gennemførte en storstilet kontrolaktion mod pakkefirmaet GLS i Høje Taastrup.
Formålet var at slå til imod misbrug af udenlandsk arbejdskraft i form af ulovligt arbejde og ulovligt ophold. GLS distribuerer pakker i samarbejde med underleverandører, typisk vognmænd og deres hjælpere, og GLS selv var ikke under mistanke. Ifølge Vestegnens Politi har GLS samarbejdet eksemplarisk i tilrettelæggelsen af aktionen. Udlændingestyrelsen deltog med medarbejdere, som ude på stedet kunne kontrollere udlændingenes opholdsgrundlag. Et større antal udlændinge blev tilbageholdt og undersøgt, og politiet anholdt 10 udlændinge.
- Vi screenede over tyve udlændinge, hvor der var tvivl om deres opholdsgrundlag. Vi forventer at få omkring syv sager forelagt af politiet med henblik på udvisning, siger fuldmægtig Gitte Rydal fra Udlændingestyrelsen.
- Politiet var rigtig glad for vores deltagelse. Det går jo hurtigere, når vi er ude på stedet, hvor vi straks kan ’frikende’ de lovlydige udlændinge og spare politi og styrelse for meget unødigt sagsarbejde. Vores indsats i marken er derfor givet godt ud, siger Gitte Rydal.
Ulovligt arbejde udløser en bøde til udlændingen og en betragtelig bøde til arbejdsgiveren. Udlændingen risikerer desuden indrejseforbud i Danmark i minimum to år.
Udlændingestyrelsens deltagelse i kontrolaktionen er en naturlig følge af styrelsens mangeårige deltagelse i SKATs Fair Play-aktioner mod udvalgte brancher.
|